Jednoślimakowe wyciskarki do soków

Cecha, która w największym stopniu odróżnia wyciskarkę do soku od sokowirówki jest sposób przetwarzania warzyw i owoców. Wyciskarki są wolnoobrotowe, a sok pozyskują, korzystając z siły miażdżenia. O ile w sokowirówce najważniejsze jest sito, o tyle w wyciskarkach najbardziej liczy się wałek ślimakowy, który powinien być – i zwykle jest – wytrzymały. To właśnie on miażdży produkty, wyciskając tym samym z nich sok. Ilość obrotów na minutę wałka – w zależności od modelu – wynosi zwykle od 70 do 200 (przypominamy, że sokowirówka miała wartość od 6000-12000). To sprawia, że sok nie napowietrza się, a wrzucane surowce nie nagrzewają.

Pracę wyciskarki jednoślimakowej dzieli się na kilka etapów:

  • Etap 1 – wyciskarka miażdży warzywa i owoce, przerywając ich włókna oraz ściany komórkowe.
  • Etap 2 – następuje silne wyciskanie soku ze zmiażdżonego wcześniej miąższu.
  • Etap 3 – sok jest odsączany przez specjalne sito, skąd trafia do podstawionego naczynia. Jednocześnie miąższ jest automatycznie usuwany do specjalnego, zewnętrznego pojemnika.

 

Sok pozyskany z wyciskarki jest zupełni inny niż ten z sokowirówki. Wyróżnia się gęstszą i mniej klarowną konsystencją (posiada mikrodrobiny składników, z których powstał). Dzięki temu posiada więcej witamin, enzymów oraz innych cennych składników odżywczych, które sokowirówka „zabija” podczas tworzenia soku. Można spokojnie przechowywać go w lodówce nawet 72 godziny bez obawy, że właściwości produktu zostaną utracone.

Wiele wyciskarek do soku służy także do innych cennych zadań – pozwalają na to zastosowane funkcje dodatkowe. Może to być opcja homogenizacji – sok nie jest odciskany od miąższu, dzięki czemu powstaje smaczny i zdrowy mus. Jest to funkcja bardzo cenna zwłaszcza wtedy, gdy przygotowujemy posiłki dla malutkich dzieci, a nawet niemowląt. Za pomocą wyciskarek można też tworzyć takie produkty jak lody, shake’i, przeciery, sorbety, masło orzechowe i inne smaczne potrawy i desery. Można także wykorzystywać to urządzenie do mielenia kawy, nasion, ziaren zboża, ziół. Dzięki niemu łatwo i szybko pozyskasz domową mąkę orkiszową, gryczaną, żytnią, owsianą i inne. Mało tego, jeśli nabędziesz odpowiednio wyposażony model, będziesz mógł wykonywać domowy makaron o różnych kształtach.

Wyciskarki jednoślimakowe dzieli się na poziome i pionowe.

A) Wyciskarki poziome

Urządzenia te pozyskują sok wyłącznie dzięki miażdżącej siły wałka ślimakowego. Ich prędkość nie przekracza 120 obrotów na minutę. Mówi się, że występuje tu proces „wyciskania na zimno”. Dzięki wolnym obrotom sok się nie napowietrza, zachowując wszelkie enzymy, witaminy i składniki odżywcze. Wyciskarki pionowe pracują wyjątkowo cicho, a większość modeli z tego zakresu jest wyposażona w wyżej wymienione funkcje dodatkowe, takie jak mielenie, homogenizacja czy możliwość wykonania domowego makaronu.

Zalety wyciskarek poziomych:

  • doskonała jakość pozyskiwanego soku,

  • sok jest nie tylko zdrowszy, ale i smaczniejszy od tego z sokowirówki. Ma esencjonalną konsystencję,

  • podczas pracy sok nie nagrzewa się, nie natlenia i nie traci swoich wartości,

  • urządzenia przetwarzają praktycznie każdy rodzaj warzyw (w tym liściowe), owoców, a nawet zioła,

  • sok można przechowywać w lodówce nawet 72 godziny,

  • urządzenie jest wydajniejsze od sokowirówki – z tej samej porcji składników uzyskuje dwa razy więcej soku,

  • szybki, wygodny montaż wraz z czyszczeniem,

  • wytrzymałość,

  • pozyskany sok nadaje się do stosowania w przypadku wiele cennych diet, np. słynnej terapii dr. Gersona.

 

Wady wyciskarek poziomych:

  • trzeba poświęcić więcej czasu na wyciśnięcie soku niż w przypadku sokowirówki czy innych rodzajów wyciskarek,

  • nie nadają się do użytku komercyjnego, ich nieprzerwana praca nie powinna trwać dłużej niż pół godziny.

 

B) Wyciskarki pionowe

Ten rodzaj wyciskarek wizualnie przypomina sokowirówki. Urządzenia są cenione za niewielkie gabaryty – wałek ślimakowy jest tu zamontowany pionowo, stąd nazwa. Jest to rozwiązanie stosowane od dość niedawna. Niektóre wyciskarki poziome posiadają małe otwory wsadowe, przez co trzeba więcej siły, by przepchnąć składniki, a i sam sok powstaje nieco wolniej. Inaczej jest w przypadku ślimaka ustawionego pionowo. Tu składników nie trzeba przepychać przez otwór w stronę wałka ślimakowego – oddziałuje na nie po prostu grawitacja. Ponadto wyciskarki pionowe posiadają zwykle większe otwory wsadowe.

Jeśli chodzi o jakość pozyskiwanego soku przez ten rodzaj urządzenia, to jest ona dokładnie taka jak przy użyciu wyciskarki poziomej, z tą różnicą, że z pionową sok powstaje szybciej i łatwiej. Efektywność, a więc ilość pozyskanego soku, jest także taka sama.

Wiele osób ceni sobie funkcje dodatkowe, które nie są dostępne w wyciskarkach poziomych. Jest to np. funkcja przepłukiwania „na biegu”, bez demontażu urządzenia – cenna zwłaszcza w przypadku wyciskania soków z różnych surowców (smaki nie będą się mieszać). Pamiętaj jednak, że opcja przepłukiwania nie zastąpi mycia końcowego. A jeśli jesteśmy już przy myciu, to tu pojawia się słaba strona pionowych modeli. Mycie jest bardziej uciążliwe. Jest więcej elementów i maleńkich zakamarków, które trzeba dokładnie wyczyścić.

Należy też zaznaczyć, że wyciskarki pionowe nie posiadają funkcji dodatkowych właściwych dla modeli poziomych – chodzi o mielenie, homogenizację czy wykonywanie makaronu.

Zalety wyciskarek pionowych:

  • składniki nie potrzebują przepychania, działa na nie siła grawitacyjna,

  • większy otwór wsadowy,

  • mniejsze i bardziej kompaktowe gabaryty, dzięki wałkowi ustawionemu pionowe zostaje więcej miejsca na blacie kuchennym,

  • funkcja przepłukiwania urządzenia „na biegu”. Nie trzeba rozkręcać i myć urządzenia w przypadku wyciskania soków o różnych smakach.

 

Wady wyciskarek pionowych:

  • wykonanie soku wymaga większych nakładów czasu i pracy (większe sito, więcej elementów i zakamarków),

  • można za ich pomocą wykonać jedynie sok (brak funkcji homogenizacji, mielenia i wykonywania domowego makaronu),

  • często wykonują gęstsze soki niż wyciskarki poziome, a przy tym słabiej oddziałują na produkty liściowe i zioła.

Podziel się z innymi